Izdrukāts no: http://www.suitunovads.lv/lv/biedribas/biedriba_suitu_kulturas_mantojums/par_biedribu/

Biedrība Suitu kultūras mantojums

 

 

 

 

 

 

 

 

Biedrība Suitu kultūras mantojums ir dibināta 2013.gadā.

Tajā apvienojušies biedri, kuriem ir svarīgi saglabāt suitu kultūras mantojuma vēsturiskās vērtības. Tādēļ biedrības darbības pamatmērķi ir:
• Sekmēt suitu kultūrvēsturiskā mantojuma izpēti, restaurāciju un saglabāt to nākamajām paaudzēm;
• Veicināt tūrisma aktivitātes un kultūras mantojuma pieejamību plašākam sabiedrības lokam;
• Nodrošināt sabiedrībai pieejamu informāciju par suitu kultūras un mākslas pieminekļu vērtībām un to nozīmi suitu kultūrvidē;
• Veicināt sabiedrības, tai skaitā, bērnu un jauniešu, līdzdalību kultūras mantojuma saglabāšanā;
• Veicināt mūžizglītības aktivitātes.

Pirmie pasākumi

 

Spāņu-gruzīnu vakars

 

26.marta vakarā visi - gan lieli, gan mazi bija aicināti uz Alsungas kultūras namu, lai tiktos ar spāņu meiteni Klaudiju (Claudia Soler Rafart) un gruzīnu puisi Zurabu (Zurab Culadze), kuri no septembra dzīvo Kuldīgā. Abi jaunieši ir projekta Brīvprātīgā darba dalībnieki, kas izvēlējušies vienu gadu veltīt brīvprātīgajam darbam Latvijā.
Pirms pasākuma apmeklētāji tika aicināti piedalīties ekpresizstādes Spānija un Gruzija izveidē un ņemt līdz dažnedažādas lietas par Spāniju un Gruziju.
Paralēli pasākuma programmai ekspresizstāde deva iespēju redzēt un dzirdēt arī pašu suitu ceļojumu piedzīvojumus stāstus. Kopā ar fotogrāfijām un ceļojumu albumiem, izstādes eksponātu starpā bija arī naudas zīmes, kaltēti augļi, mūzikas instrumenti - spāņu kastaņetes, ragi un aitādas cepures no Gruzijas.
Diemžēl klātesošos sarūgtināja fakts, ka pasākuma viesis Zurabs slimības dēļ nevarēja ierasties, lai arī bija īpaši gaidīts viesis, kuru daļa alsundznieku jau pazina, jo šajā sezonā Alsungas vidējās paaudzes deju kopai SUTI māca gruzīnu dejas. Spāniete Klaudija klātesošos iepazīstināja ar projekta „Brīvprātīgais darba” mērķiem un uzdevumiem. Pastāstīja par savu darbu Kuldīgā, mācot bērniem deju soļus, ritmiku un darinot latviešu tautastērpu.
Pēc tam, stāstot par Spānijas kultūru, rādīja video par UNESCO pasaules nemateriālā mantojuma sarakstā iekļautās slavenās kataloniešu dzīvās piramīdas - Castellers, kuras pēc tradīcijas jau apmēram 200 gadus veido vīnogu ražas novākšanas svētku laikā.
Pasākuma laikā negaidītu pārsteigumu dalībniekiem un Klaudijai sagādāja Alsungas mūzikas skolas audzēknis Miks Akots, nospēlējot dažus spāņu klasiskās mūzikas skaņdarbus.
Lai labāk izprastu spāņu kultūras smaržu un garšas specifiku, tad pasākuma dalībnieki kopā ar Klaudiju gatavoja tradicionālos cepumus Panallets.
Pasākums noslēdzās ar Panallets cepumu degustāciju un sarunām par Spāniju, turklāt vēl paspējot apgūt dažus spāņu deju soļus.

Pasākumu organizēja Biedrība „Suitu kultūras mantojums” kopā ar Suitu jauniešu apvienību
 

 

Suitu ēdieni grāmatā "Mūsu mantojums"

 

Uz 2014.gada Miķeļu svētku svinībām Biedrības Suitu kultūras mantojums pārstāve Santa Vanaga no Rīgas ieradās ar vairākiem žurnāla Četras sezonas (oktobra numura) eksemplāriem, jo šoreiz žurnāls saviem lasītājiem piedāvāja arī suitu ēdinu receptes no Skaidrītes Nagliņas pūra.
Žurnāls 2013.gadā uzsāka projektu, kurā aicināja lasītājus piedalīties konkursā „Meklējam omi un opi, kuriem patīk gatavot” ar mērķi saglabāt no vecvecākiem pārmantotās receptes. Konkursa ietvaros gada laikā žurnāls publicēja 12 stāstus un receptes, starp kurām ierindojās arī alsundznieces Skaidrītes suitu recepšu krājumi.
2014.gada laikā visu konkursa dalībnieku stāsti un receptes tika apvienotas vienā izdevumā un jau novembrī mūsu rokās nonāca jaunā grāmata „Mūsu mantojums”.
Grāmata parāda latviešu virtuves vēsturiskās garšas pasauli, tās daudzveidību un vecvecāku radošumu. Tajā apkopotas 74 receptes un padomi no visiem Latvijas novadiem(Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Latgales)
Grāmatā „Mūsu mantojums” no suitu virtuves krājumiem ir publicētas Skaidrītes Nagliņas - skābmaizes (saldskābmaizes), sklandraušu, viltotā zaķa, mājas desas, aknu desas, ķimeņu siera un biskvīta ruletes ar ievārījumu receptes.
Ar Santas Vanagas iniciatīvu Skaidrīti Nagliņu konkursam pieteica K.Vasiļevska.
Žurnāla Četras sezonas, grāmatas „Mūsu mantojums” fotoizstāde 2015.gadā ceļo pa Latviju.