Izdrukāts no: http://www.suitunovads.lv/lv/kas_ir_suiti//

Kas ir suiti?

Suiti ir katoļu sala luterticÄ«gajā Kurzemē ar centru Alsungā un ar gandrÄ«z 400 gadus garu vēsturi. Savulaik tas viss bija vienas - grāfu Šverinu - dzimtas Ä«pašums, kas aptuveni aptver tagadējos Alsungas, Gudenieku un JÅ«rkalnes pagastus. Kad Kurzeme 1561. gadā piedzÄ«voja reformāciju, arÄ« šis novads pārgāja luterticÄ«bā. Taču novada Ä«pašnieks Johans Ulrihs fon Šverins karadienesta laikā pie Polijas karaļa ieskatÄ«jās poļu aristokrātē Barbarā Konarskā un pirms savām kāzām 1623. gadā kļuva par katoli. Kad Johans Ulrihs pēc sava tēva nāves 1632. gadā atgriezās Alsungā, tas uzaicināja uz šo vietu  jezuÄ«tus, lai tie pievērstu katoļticÄ«bai arÄ« pārējos novada iedzÄ«votājus. No šÄ« gada tad arÄ« sākas suitu vēsture.

ReliÄ£iskās atšÄ·irÄ«bas noveda pie tā, ka suiti noslēdzās savā novadā un maz kontaktējās ar ārpasauli. Tieši šÄ« pašizolācija saglabāja šeit ļoti bagātu tautas tradicionālo kultÅ«ru ar dziesmām, dejām, ticējumiem, parašÄm un daudz ko citu, kas citās valsts daļās savulaik kā vecs un nevajadzÄ«gs bija atmests un izzudis. Alsunga 20. gadsimtā bija pēdējā vieta, kur Latvijā vēl ikdienā valkāja tautas tērpus, kur tika spēlētas dÅ«das un kokles, arÄ« bukurags.  Daudz kas no šÄ« mantojuma vēl šodien atrodas dzÄ«vā ikdienas apritē, kas padara Suitu novadu par unikālu visā Latvijā. Sieviešu tautastērpu nēsāšana Suitu novadā izzuda tikai pēc Otrā pasaules kara.

Suitiem ir sava izloksne - valoda. Suitu sieviešu tradicionālajai dziedāšanai ir savas Ä«patnÄ«bas, kas saistÄ«tas ar ē-o vilkšanu. Suiti, tās ir 52 813 tautas dziesmas folkloras fondos. Tas ir savs, ļoti krāšÅ†s, tautas tērps un gadsimtus pārdzÄ«vojušas kāzu tradÄ«cijas. Tas ir Ä«patnējs raksturs ar neuzticÄ«bu, aizdomām, skarbumu pret ienācējiem un Ä«stu uzticÄ«bu pret savējiem. Suiti ir neko jaunu nepieņemoši. Tos uzskata par stÅ«rgalvÄ«gākajiem un konservatÄ«vākajiem Kurzemes iedzÄ«votājiem. Agrāk tie bija pazÄ«stami kā lieli kaušÄ¼i, kuri ļaunu vārdu nekad nesodÄ«tu nepalaida.  Suiti, tie ir arÄ« rads rada galā, jo ilgu laiku laulÄ«bas ar apkārtējiem luterāņiem te nebija pieņemamas, un tika uzskatÄ«tas par grēku.

Suitu identitātes apziņa ir mazinājusies padomju varas gados, taču tā vēl ir dzÄ«va un vitāla arÄ« šodien. Mēs ticam, ka, mērÄ·tiecÄ«gi pie tā strādājot, suiti sagaidÄ«s ne tikai savas pastāvēšanas 400 gadus, bet arÄ« 500 un pastāvēs vēl ilgi pēc tam, bagātinot ar savu kultÅ«ru un Ä«pašo, katolisko identitāti ne tikai šo valsti vien.